Wikipedia

Результати пошуку

понеділок, 11 лютого 2019 р.

12 лютого - 210 років від дня народження Чарльза Дарвіна


Чарльз Роберт Дарвін (1809 – 1882) – англійський натураліст, мандрівник, засновник дарвінізму. Його праці, присвячені еволюції живих організмів, справили величезний вплив на історію людської думки, ознаменували собою нову епоху в розвитку біології та інших наук.
Дарвін народився в Шрусбері (графство Шропшир) 12 лютого 1809 в досить забезпеченій багатодітній родині лікаря. Щирий інтерес до природи прокинувся ще в дитинстві. У 1817 помирає мати, і в 1818 р. Чарльза і Еразма, старшого брата, віддають в місцевий пансіон. З 1825 р. Чарльз Дарвін вивчає медицину в Единбурзькому університеті. Не відчуваючи схильності до цієї професії, він закинув навчання і за наполяганням розсердженого батька вступив на навчання на богослова в Кембридж, хоча не був повністю переконаний в істинності християнських постулатів. Природні схильності, участь в житті наукових товариств, знайомство з ботаніками, зоологами, геологами зробили свою справу: зі стін християнського коледжу Чарльз Дарвін в 1831 р. вийшов натуралістом-колектором.
На цій посаді він протягом п’яти років (1831-1836) брав участь в кругосвітній подорожі на кораблі, куди потрапив за рекомендацією друзів. В ході плавання ним були зібрані чудові колекції, а свої враження і спостереження він виклав у двотомнику під назвою «Подорож навколо світу на кораблі« Бігль», який зробив його відомим в науковому співтоваристві. З цього плавання Чарльз повернувся сформованим вченим, який в науці бачив єдине покликання і сенс життя.
Повернувшись до Англії, Дарвін працював секретарем Лондонського геологічного товариства (1838-1841), в 1839 р. одружився з Еммою Веджвут, яка згодом народила йому 10 дітей. Слабке здоров’я змусило його в 1842 р покинути англійську столицю і оселитися в маєтку Даун (графство Кент), з яким була пов’язана вся його подальша біографія.
Життя на лоні природи – розмірене і відокремлена, майже відлюдницьке – була присвячена науковим працям, він розробляв теорію еволюції органічних форм. Основні еволюційні чинники були відображені в головній праці Дарвіна (1859) «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження обраних порід в боротьбі за життя». У 1868 р вийшов доповнений його фактичним матеріалом двотомник «Зміна домашніх тварин і культурних рослин». Третьою книгою про еволюцію стала «Походження людини і статевий відбір» (1871) і подальший за нею додаток «Вираження емоцій у людини і тварин» (1872), і саме тут Дарвін розглядав походження людини від мавп.
Своєю теорією еволюції органічного світу Землі, яку назвали дарвінізмом, вчений викликав справжній фурор, розколов наукове співтовариство на два протиборчі табори. Його вчення було дуже ретельно розроблено, мало в своїй основі величезну кількість фактичного матеріалу, він пояснював явища, яким до того часу не існувало пояснення. Його робота відкривала величезні дослідницькі перспективи, і всі ці фактори сприяли тому, що дарвінізм швидко зміцнював позиції. Сприяла цьому і сама особистість його творця. За свідченням сучасників, Дарвін був не просто виключно авторитетним вченим, а простим, скромним, доброзичливим, тактовним, він коректно ставився навіть до непримиренних опонентів. Поки в світі вирували неабиякі пристрасті з приводу теорії еволюції, головний порушник спокою стежив за перипетіями, ведучи відокремлене життя, і як і раніше займався науковими дослідженнями, незважаючи на вкрай слабке здоров’я.
Паралельно з переможним ходом дарвінізму його автор ставав володарем все більшої кількості всіляких регалій від наукових співтовариств, початок яким поклала Коплеевська золота медаль від Лондонського королівського товариства в 1864 р.
19 квітня 1882 р. вчений, що зробив науковий переворот помер у Дауні. Тіло Чарльза Дарвіна перенесли в Вестмінстерське абатство, де поховали біля Ньютона.
Премія Дарвіна відрізняється оригінальністю задумки: вона вручається за дурну смерть або ж втрату можливості мати дітей.
Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua


Немає коментарів:

Дописати коментар

10 грудня - день Нобеля

  День Нобеля - це щорічне вручення Нобелівської премії, яке проходить 10 грудня в Стокгольмі. Нобелівські премії користуються міжнарод...