Благородні метали
Найдорожчий метал в світі. Родій (Rh; лат. rhodium).
Ціна на початок 2021р. за грам: 640 доларів, для порівняння: золото 55 доларів за грам.
У періодичної системі Д.І.Менделєєва Родій (Rh) відомий як 45 елемент, який є одним з найрідкісніших на Землі дорогоцінних металів.
Родій був відкритий в 1803 році відомим англійським вченим Вільямом Волластоном, одночасно з паладієм (вдалий видався рік для науки!). У самородному розчині платини дослідник виявив рожевий порошок. За особливий відтінок він отримав назву родій, що в перекладі з грецького означає «троянда».
Як це було, коротко: Платинова руда з Південної Америки була повна різних домішок, як то: золото, ртуть, мідь, свинець. Прагнучи відділити чисту платину від домішок золота і ртуті, вчений розчиняв її в царській горілці, а потім осаджував з розчину нашатирем. Залишок мав рожевий відтінок, що було неможливо пояснити. Додавання в цей розчин цинку призвело до випадання чорного осаду, до складу якого увійшли інші метали, такі як мідь, свинець, паладій і родій. А потім розбавлена азотна кислота розчинила все, крім паладію і родію. Так в парі були відкриті хімічні елементи паладій і родій.
Зовні сплавлений родій нагадує алюміній. Колір: сріблястий.. Він не окислюється, протистоїть корозії і не боїться вологи. Висока температура плавлення (1960 градусів) і стійкість до зовнішніх впливів зробили його популярним у багатьох сферах промисловості, в тому числі хімічної, скляної та ювелірної.
Чому цінується родій?
Вся справа не тільки в якостях металу, а і в його кількості. Світові запаси родію становлять всього кілька десятків тонн. Наприклад, якщо паладію видобувають понад 250 тонн на рік, то родію всього 30 тонн. Незважаючи на те, що вартість родію в кілька разів вище, ніж золота, попит на нього зростає з кожним роком.
На одній фабриці з переробки родію існувала унікальна ступка для подрібнення дорогоцінного металу. На вигляд вона була звичайною, хіба що важила 30 кг. Однак її ціна порівнювалась з вартістю ... цього самого заводу. А все тому, що матеріалом для ступки був метал - родій.
Використання:
1. Родій застосовується в каталізаторах. 80% всього його виробництва спрямовується саме в цю сферу. (використовують в каталітичних фільтрах-нейтралізаторах вихлопних газів автомобілів, при отриманні оцтової кислоти з метилового спирту, каталізатор для виробництва азотної кислоти)
2. Родієві детектори застосовуються в ядерних реакторах для вимірювання нейтронного потоку.
3. У ювелірній справі родием тонко покривають прикраси з білого золота або срібла для додаткового блиску.. ЦІна на родій не особливо впливає на ціну ювелірки. Кільця і сережки покривають дуже-дуже тонким шаром.
4. Використовують при виробництві рідкокристалічних екранів. У зв'язку з ростом виробництва рідкокристалічних пристроїв споживання родію швидко зростає.
5. Родій використовується для виробництва дзеркал для потужних лазерних систем, які піддаються сильному нагріванню (наприклад, фтороводородних лазерів)
6. У приладах для аналізу речовин - спектрометрах.
Чи може родій стати дешевшим? Природний ні!!
Але теоретично і в принципі, якщо "схімічити"- то так!
Можна "копати" тут: У родія є декілька нестабільних ізотопів. Звісно, що вони радіоактивні. Стабільний - родій (103).
Або тут: Через малі запаси природного родію розглядається варіант виділення його стабільного ізотопу від поділу ядерного палива (урану, плутонію, торію). Тобто, отримувати його можливо за допомогою ядерної хімії з інших елементів.
Порада в карманчик: коли людину називають "золотом", то можливо її все ж таки в рази недооцінюють.) Кажіть (або співайте) так: ""родій" наш красний, "родій" наш прекрасний😊"- тоді не прогадаєте з найвищою оцінкою))🙃
Автор: Деркачов П. Е., вчитель хімії і біології
Світ біології та хімії
Немає коментарів:
Дописати коментар