А що сьогодні?

Всесвітня організація охорони здоров’я була створена на підставі принципу, згідно з яким передбачається, що всі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на володіння найвищого досяжного рівня здоров’я.

У нашій суспільній свідомості вітає одна дуже проста думка, безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я - решта все, додасться», - так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.

Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.

Міжнародний святковий день, спрямований на залучення широкої громадської уваги до цих проблем і питань - Всесвітній день здоров’я, відзначається щорічно 7-го квітня. Це свято увійшло в традицію з середини минулого століття. Дата святкування Всесвітнього дня здоров’я приурочена дню створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, відомої нам під абревіатурою «ВООЗ», а точніше дню прийняття статуту цієї організації. Статут ВООЗ було прийнято 7-го квітня 1948-го року, тоді ж, на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я і виникла ідея проводити це міжнародне свято.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров’я нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи нашої охорони здоров’я. Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, як найкраще розуміють цінність здоров’я. Профілактика та увага до нашого власного здоров’я, - є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів. Численні інформаційні матеріали, брошури та буклети, семінари, виступи фахівців і навіть концерти, які приурочені цьому Дню, в простій і доступній формі пояснюють нам важливість цієї позитивної ініціативи.

Здоров’я може мати дуже дорогу ціну. І переважно це стосується спроб повернути його на своє місце. У Всесвітній день здоров’я ми бажаємо всім його надійного зберігання. Всім хворим - якнайшвидшого одужання. Медикам - хорошої матеріальної і технічної бази. Всім нам - бути здоровими і життєрадісними! Зі святом Вас!

Дякую за інформацію:

https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=68&year=2021


День народження Кока-коли



Щорічно 29 березня власний день народження святкує популярний газований напій – Кока-кола, бо саме цього дня у 1886 році американський фармацевт Джон Пембертон приготував напій з листям коки як ліки проти головного болю. Власне, на основі такого відвару, який Пембертон спочатку називав Кокою та французьким вином (через додавання вина), в наслідку утворилась відома всьому світові Кока-кола.

Перші Кока-коли містили кокаїн та вино, Джон Пембертон запатентував напій як засіб від нервів. Пізніше ці інгредієнти вилучили, а Колу зробили газованою.

Медики вважають, що вживання Кока-коли негативно впливає на здоров’я нирок, серед шкідливих інгредієнтів цукор та діоксид вуглецю. 

Цікаво, що рецепт відомого напою тримають у великій таємниці, його знають лише двоє людей. Також завдяки Колі світ побачив Санта-Клауса саме в такому вигляді, котрий зараз відомий кожному.



20 Березня - ВЕСНЯНЕ РІВНОДЕННЯ 

Рівнодення - дуже цікаве астрономічне явище. Це період, коли Сонце перебуває прямісінько над Екватором, а день і ніч тривають однаково в будь-якій точці світу - по 12 годин. А ще в цей день спостерігайте за Сонцем. Воно зійде на справжньому (географічному) сході, зайде відповідно на справжньому заході, а о полудні (середині світлового дня) буде виключно на справжньому географічному півдні.

В цьому році весняне рівнодення настало близько 12:00 20 березня. Однак час його настання в різні роки різний. А подекуди весняне рівнодення настає навіть 21 березня. Чому так? Дивіться в цьому ролику.

_______________________________________________


 11 лютого - Міжнародний день жінок та дівчат в науці



Більше цікавої інформації ви можете прочитати на сайті 


                                               10 лютого - Всесвітній день зернобобових


Більше цікавої інформації ви можете прочитати на сайті  
/




ХІРУРГ, ЩО РЯТУЄ ЖИТТЯ КРІЗЬ ЧАС

Один зі студентів-медиків Московського університету до навчання підходив неординарно: теорії йому було замало. Тому відточував хірургічні навички ледь не по-божевільному: набивав старий сюртук, ховав у нього трісочку, що імітувала м’яз, і обережно вирізав її скальпелем. Або ж наповнював бичачий міхур крейдою, прив’язував до товариша і оперував, звільняючи міхур від крейди. 

Так в студентські роки тренувався Микола Іванович Пирогов, відомий хірург та новатор медицини. Він народився 25 листопада 1810 року  в Москві. А в Україні лікар опинився через немилість царя Олександра II  - той його «заслав» на посаду Опікуна Одеського та Київського навчальних округів.


Хотілося б уникнути гучних слів, але це зробити важко: внесок Пирогова у медицину надзвичайно великий і вагомий:

• Чи знали ви, що переломи раніше лікували  крохмальним пов’язками? Метод виявився недосконалим, бо вони розмокали, погано фіксували кінцівку, тому вона зросталася неправильно. Микола Іванович першим застосував гіпс: йому пощастило мати сусіда-скульптора і підгледіти неймовірні властивості гіпсу.


• Лікареві довелося пройти не одну війну і безліч разів повоювати зі смертю. Аби звести до мінімуму смертність серед військових, він скасував одну загальну чергу із хворих: сортував пацієнтів відповідно до тяжкості поранення, наявності інфекційного захворювання.


• Микола Пирогов проводив дослідження, які називав «льодяною анатомією» - досліджував внутрішні органи заморожених трупів. Після кількох років ретельного вивчення видав анатомічний атлас, а ця практика показала лікарям, як оперувати і не травмувати. 


Опинившись в Україні, Микола Пирогов вдався до реформування освіти, через що і посварився із владою. Проте зусилля марними не лишилися: в Києві відкрили першу недільну школу для дорослих, а учнів перестали нещадно частувати березовою кашею – лікар регламентував провини дітей. 


Де б не був – завжди допомагав бідним і всім, хто цього потребує, безкоштовно. Коли переїхав до маєтку неподалік Вінниці, двічі на тиждень з 8 ранку до 8 вечора безкоштовно приймав пацієнтів. Лікар навіть вивчив українську мову!

Микола Пирогов вилікував так багато людей, а себе врятувати не зміг. За 26 днів до смерті поставив собі остаточний діагноз – рак. У Києві, за адресою  бульвар Тараса Шевченка, 14, є меморіальна дошка, присвячена великому лікареві і надзвичайній людині.


 

24 листопада проводять Міжнародний день еволюції.

    У цей день 1859 року — Чарльз Дарвін опублікував свою працю «Походження видів», що є одним з найзнаменитіших творів в історії науки й основоположним у сфері еволюційного вчення.

    Теорія еволюції Чарльза Дарвіна викликала справжній ажіотаж в 19 столітті. Чарльзу Дарвіну, англійському натуралістові, знадобилося 20 років, щоб написати і опублікувати свою оригінальну книгу «Походження видів», в якій він спробував пояснити процес еволюції.

    Відповідно до теорії, еволюція – це зміна спадкових характеристик біологічних популяцій протягом наступних поколінь.

    Передбачається, що в кінцевому рахунку, кожна жива істота може простежити своє походження від бактерії, яка жила мільярди років тому.



15 листопада - Всесвітній день вторинної переробки

Щороку 15 листопада у світі відзначають Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки.

Вперше цей захід провели жителі США  у 1997 році. Метою було заохотити  населення здавати відходи у вторинну переробку і купувати продукцію, зроблену з вторинної сировини. Поступово святкування Дня вторинної переробки поширилося і на інші небайдужі до цієї проблеми країни.

Вторинною переробкою називають повторне використання або повернення в оборот сміття чи відходів виробництва. Зазвичай вторинній обробці піддають такі матеріали, як папір, скло, залізо, алюміній, тканини, пластик та інше, а органічні відходи широко використовують у  сільському господарстві.

 


За останні три десятиліття людство використало третину наявних на Землі ресурсів. Щороку витрати збільшуються на 1,5%, тому такого важливого значення набувають вторинна переробка сировини, економія корисних копалин, пошуки альтернатив.

Люди щодня викидають величезну кількість сміття, хоча більшість відходів можна було б використати повторно, що принесло б чималу користь довкіллю та державі.


Ця дата має на меті привернення уваги громадськості, промислових структур до проблеми вторинної переробки відходів. Зазвичай вторинній обробці підлягають папір, скло, пластик, а органічні відходи широко використовують у сільському господарстві.

Завдання вторинної обробки – вирішення проблеми обмеженості ресурсів, зниження вартості готової продукції за рахунок використання більш дешевої сировини і боротьба із забрудненням навколишнього середовища.

Проблема переробки відходів – єдина для всього людства, але сьогодні  держави ведуть боротьбу окремо одна від одної, хоча багато з них показують непогані результати. Особливо відзначилася Європа – тут активно використовуються методи, які вже добре себе зарекомендували, і регулярно з’являються нові технології переробки сміття.

У багатьох країнах світу в цей день проводять виставки цікавих і кумедних прикладів вторинного використання сміття.

Минуло багато років, а питання із засміченістю так і залишаються невирішеним до кінця. За статистикою Україна посідає перше місце в Європі за кількістю відходів на душу населення.

В цілому, загальна маса відходів сягає 13 млн. тон на рік і ця цифра постійно збільшується. Навіть більше, серед твердих побутових відходів збільшується частка відходів, яка не піддається швидкому розкладу та потребує значних площ для зберігання. Разом з тим, постійно збільшується кількість перевантажених сміттєзвалищ, а деякі із них, на жаль, не відповідають нормам екологічної безпеки. На сьогодні кількість полігонів та сміттєзвалищ в Україні становить близько 4,5 тисяч, проте, існує інша проблеми - несанкціоновані сміттєзвалища, кількість яких перевищує 35 тисяч. Очевидно, що підвищення якості життя пропорційно збільшує кількість відходів. Статистика каже, що звичайна сім’я викидає щоденно в середньому 5 кг сміття. Просте воно оточує нас скрізь: під ногами, в лісі, на кущах, в річках, морях, під вікнами багатоповерхівок. В смітті граються наші діти. Відходи стали атрибутом нашого життя.

Це вагомий доказ людської бездіяльності та неосвіченості. В багатьох країнах Європи вже давно знайшли вихід з цієї ситуації, а от в Україні під цілими горами сміття вмирає земля на якій можна було б вирощувати хліб та насаджувати сади. Підземні води забруднені настільки, що жителі сіл черпають зі своїх колодязів не воду, а рідину, яка не придатна до вживання.

Європейська та світова практика у сфері поводження з твердими побутовими відходами ставить на мету запобігання і зменшення виробництва відходів та їх шкідливого впливу, що, у свою чергу, досягається шляхом вторинного використання відходів за допомогою переробки, повторного використання відходів, розробки належних технологій кінцевої утилізації небезпечних речовин, використання відходів як джерела енергії.

В Україні ж до сих пір використовують методи полігонного поховання та спалювання відходів. Складування твердих побутових відходів на сміттєзвалищах є недосконалим та екологічно небезпечним способом поводження з ними, адже токсичний фільтрат (стічні води звалищ) забруднює ґрунти, поверхневі та ґрунтові води місць, які розташовані поряд зі звалищами, а самоспалення та гниття відходів призводить до забруднення повітря. Спалювання відходів вкрай небезпечне для навколишнього середовища та має вкрай негативний вплив на здоров’я людей, бо спалювання сміття призводить до утворення токсичних речовин та сполук, які осідають в атмосфері. Крім того, цей спосіб є найбільш відсталим та витратним способом поводження з відходами. Саме тому сьогодні багато країн спрямовують своє законодавство на часткову заборону спалювання відходів, а деякі з них повністю забороняють їх спалювання. Отже, єдиним цивілізованим та безпечним шляхом поводження з твердими побутовими відходами є рециклінг (треба додати, що майже всі компоненти твердих побутових відходів можуть бути повторно використані) і мінімізація утворення сміття, що пов’язане поширенням екологічної свідомості населення України.

Відходи мають свої терміни розкладу. Ось, наприклад, харчові відходи розкладаються близько місяця, звичайний офісний папір - 2 роки, залізні банки - 10 років, батарейки - 110 років, пластикові пляшки - близько 180-200 років, термін розкладання скла понад 1000 років.

Варто пам’ятати, що 60 кг зібраної макулатури збережуть життя одного дерева, виробництво 1 т скла зі склобою зменшить використання піску на 600 кг, вапняку – на 170 кг, кальцинованої соди – на 190 кг, польового шпату – на 170 кг та зменшить споживання енергії на 40%, 1 т переробленого алюмінію (алюмінієві банки з напоїв) економить 4 т бокситів, а економія енергії на виробництво алюмінію сягає 95%.

За останні 30 років людство витратило третину наявних на Землі ресурсів. З кожним роком споживання ресурсів збільшується на півтора відсотка. Тому такого важливого значення набуває економія природних ресурсів, пошуки альтернативних ресурсів, вторинна переробка сировини. 

Існує багато способів, як можна використати ті чи інші відходи на благо нашого суспільства. Наприклад: із різнокольорових пластикових пляшок роблять вази, квіти, фігурки казкових персонажів, із битого скла –  вітражі, із автомобільних шин – клумби і різноманітні тварини, із алюмінієвих баночок – підставки для мобільних телефонів або олівців і ручок, із тканин – намисто і ляльок, тощо. Цей список може бути дуже довгий. Головне, це розуміння того, що такий вид використання відходів допоможе нам зробити життя краще та безпечніше.

 Замислюючись про екологічні проблеми, слід розуміти, що ми рятуємо не землю, а в першу чергу, себе!

Все це змушує нас змінити своє ставлення до відходів, а також знайти правильне і швидке рішення. Саме розумне використання ресурсів має увійти в нашу повсякденну звичку. Ми повинні розумно розпоряджатися тим, що приносимо у свій дім. Це досить складно, але можливо. Тож давайте разом започаткуємо новий спосіб життя - життя без сміття, життя без відходів!

 

 

 1 листопада - День вегана

Перше вегетаріанське товариство було утворено в 1847 році в Англії, проте саме вегетаріанство традиційно було пов’язане з народом стародавньої Індії. Навіть на сьогоднішній день індійці складають понад 70 відсотків вегетаріанського населення світу.

Міжнародний день вегана відзначається щорічно 1 листопада. Саме цього дня в 1994 році Веганское співтовариство відзначало своє 60-річчя. Вегани є строгими вегетаріанцями, вони не тільки виключають зі свого раціону м’ясо і рибу, а й будь-які інші продукти тваринного походження - яйця, молоко, мед. Вегани не носять одяг зі шкіри, хутра, вовни і шовку, і не користуються продуктами, які тестували на тваринах.



23 жовтня - День моля

Починаючи з  1991 року, 23 жовтня з 06:02 ранку до 06:02 вечора хіміки відзначають День моля – свято, присвячене одиниці вимірювання кількості речовини в Міжнародній системі одиниць. Ідея його створення зявилась із статті в  газеті The Science Teacher 1980-х років. 15 травня 1991 року вчитель хімії з міста  Prairie du Chien (Вісконсин) М. Ойлер на її основі заснував Національний фонд Дня моля. Пізніше хіміки вирішили організувати відповідне свято.Обираючи дату, вони взяли за основу число Авогадро, яке дорівнює  6,02х1023  , саме стільки є атомів, молекул чи йонів в 1 молі речовини. На сайті Фонду щорічно оновлюються сценарії проведення цього свята, в основі якого є завдання хімчного змісту. Також цього дня влаштовують різноманітні благодійні акції. На зібрані кошти Фонд проводить олімпіади, конкурси, виставки на хімічні теми.



 16 жовтня

Всесвітній день здoрoвoгo харчування

 


Здорове, правильне харчування, є одним з найбільш значущих аспектів способу життя людини і факторів його здоров’я. Давня мудрість говорить: «Ми є те, що ми їмо». Мета Всесвітнього дня здoрoвoгo харчування - залучення уваги громадськості до проблем харчування в сучасному суспільстві. Відзначається «Всесвітній день здoрoвoгo харчування » щорічно 16 жовтня.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 80 відсотків усіх захворювань пов’язані тією чи іншою мірою з харчуванням, а 40 відсотків з них пов’язані безпосередньо з фактором харчування людини.

Оптимальне здорове харчування може сприяти не тільки поліпшенню вашого самопочуття, бадьорості, енергійності та активності, але також дозволить знизити ризики розвитку серйозних серцево-судинних захворювань, онкологічних, шлунково-кишкових та інших захворювань, значно погіршуючих якість вашого життя. Харчуйтеся правильно, не шкодуйте часу на приготування здорової свіжої їжі, відмовляйтеся від сурогатного швидкого харчування і ви істотно зміните своє життя на краще!

 



15 жовтня

Всесвітній день миття рук

Організація Об’єднаних Націй і, зокрема, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) оголосили 15 жовтня «Всесвітнім днем миття рук».

Як відзначають експерти ООН та ВООЗ, миття рук рятує тисячі дитячих життів щодня. «Брудні руки» є однією з головних причин високої дитячої смертності в Азії та Африці. Через немиті руки в організм людини потрапляють збудники холери, вірусної пневмонії, гепатиту, грипу та гострих респіраторних захворювань.

Не можна не помітити, що така проста гігієнічна процедура, як миття рук, здатна попередити не тільки зараження організму шкідливими вірусами та інфекціями, але і зробити життя людини більш комфортним, приємним і безпечним.


Міжнародний день білої тростини

Міжнародним святом «День білої тростини» визнано ще в 1969 р. в Коломбо (США). Це відбулося на загальних зборах Міжнародної федерації сліпих, яку надалі змінив Всесвітній союз сліпих. У всесвітньому масштабі цей день відзначався з 15 жовтня 1970 року. Цей День служить нагадуванням суспільству про існування людей з обмеженими фізичними можливостями, про солідарність і про допомогу.

Біла тростина, як символ незрячої людини, бере початок в 1921 році. У Брістолі (Великобританія) жив молодий професійний фотограф на ім’я Джеймс Біггс. Після аварії він втратив зір. Треба було починати нове життя, і він став вчитися самостійно ходити по місту за допомогою тростини. Але незабаром він зрозумів, що на його чорну тростину не реагують ні перехожі, ні водії. Тоді він пофарбував тростину в білий колір. І вона стала помітна. Це нововведення підхопили всі незрячі не тільки Англії, але і всієї Європи, Америки, та ін.

Нагадаємо, що у офіційному календарі Всесвітньої організації охорони здоров’я також є «Міжнародний день сліпих», який проводиться 13 листопада і зв’язується з днем народження Валентина Гаюї - засновника тифлопедагогіки, першого творця навчальних закладів для сліпих у Франції.

У 1992 році Світовий союз сліпих виступив з ініціативою відзначати 15 жовтня як День білої тростини об’єднаних націй, але позитивного рішення досі немає.

Зараз Міжнародний день білої тростини відзначається в багатьох країнах світу. Союзи сліпих намагаються в цей день спільно зі зрячими проводити відповідні акції, спрямовані на посилення інтеграції незрячих в суспільство. Вони прагнуть у першу чергу зацікавити громадськість та засоби масової інформації звернути увагу влади на проблеми людей з обмеженим або втраченим зором.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Чому вогонь не просто горить?

 🔥Магія хімічних реакцій: чому вогонь не просто горить?      У сучасних умовах вимкнення світла це дуже актуальна тема, оскільки зараз люди...