понеділок, 4 червня 2018 р.

5 червня - Всесвітній день навколишнього середовища


Екологія фокусується на життєвих процесах і адаптації, енергії в живих спільнотах, кінцевому зростанні і розвитку цілих екосистем, а також на тому, як біорізноманіття проявляється в навколишньому середовищі.

Екосистема може бути невеликою, як калюжа на вашому задньому дворі, при цьому лише кілька організмів взаємодіють один з одним. Або вона може бути великою, як ліс, з величезною кількістю взаємодіючих організмів. Екологи - вчені, які вивчають взаємодії в екосистемах, відкривають багато нового.
Одним з основних видів діяльності організмів в екосистемі є пошук енергії. Всі живі істоти в екосистемі потребують енергії, щоб вижити. Всі частини екосистеми працюють разом. Процеси дуже залежать від природних циклів. Екосистеми постійно змінюються.
Важко визначити, коли саме почалося вивчення екології. Окремі дисципліни біології та наук про Землю відносяться до стародавніх цивілізацій. Цим займалися греки, єгиптяни і римляни. Наприклад, Гіппократ і Аристотель були серед перших зареєстрованих вчених, які записували свої спостереження про те, що зараз можна вважати екологією. Геродот записав спостереження за такими темами, як рівновага і регулювання в природі, того, що ми знаємо як екосистеми. Він ставив це на передній план ранніх екологічних досліджень.
Деякі з найбільш важливих понять екології з’явилися приблизно в 1700-х роках, коли вчені стали розуміти такі поняття, як харчові ланцюги, управління населенням і спадковість. Пізніше дослідники стали спостерігати і теоретизувати вплив планети на живі організми з такими концепціями, як адаптація та еволюція.
Сам термін "екологія" був вперше введений Ернстом Геккелем у 1866 році.
Всесвітній день навколишнього середовища, який щорічно відзначається 5 червня, є для Організації Об’єднаних Націй одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії.
Такий захід, як святкування цього Дня, розрахований на те, щоб привнести людський чинник в питання охорони навколишнього середовища.
Дати народам світу можливість активно сприяти стійкому і справедливому розвитку, сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади. А також роз’яснювати корисність партнерських відносин, з тим щоб у всіх країн і народів було більш безпечне і благополучне майбутнє.
Варто замислитися:

ЧОРНЕ МОРЕ: ВИСНОВКИ ЕКОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
      Вперше в історії незалежної України проведено екологічне дослідження Чорного моря й життя морських мешканців. Висновки майже на тисячі сторінок підтвердили найгірші припущення.
     Чорне море в пакеті, точніше – в пакетах. А також бляшанках, цигарках, пластикових стаканах, сумках і навіть кедах. Ні, це не алегорія, а результати екологічного дослідження.
     Дворічні спостереження вчених із різних країн світу завершилися лише днями. Вони поспішали, аби встигнути до Всесвітнього дня охорони довкілля, який за календарем – 5 червня. Ви повинні знати, чим же хворіє Чорне море та як кожен з нас може допомогти йому одужати. 
     Сонце, море, пляж... Сміття. Літня Одеса за останні кілька років перетворилась на головну туристичну принаду країни. За сезон на узбережжя приїздить близько двох з половиною мільйонів туристів. І після шторму берег тут подекуди виглядає так: кришки, цигарки, пошматовані хвилями пакети. Усе це, разом з мушлями, працівники тутешніх пляжів закопують просто в пісок.          Відпочивальники це бачать, але продовжують купатися.
     Природа створила чорноморський підводний світ насиченим і різноманітним: незліченні види риб, дельфіни, краби. І все це життя вирує лише у прошарку завтовшки 150 метрів. Глибше – немає кисню. В якому стані море зараз, і намагались з'ясувати вчені, беручись за дослідження вартістю майже три мільйони євро – проект екологічного моніторингу EMBLAS, який фінансує Євросоюз. Останні 25 років таких масштабних досліджень не проводилось.
     Єдиним спільним в усій товщі води є, так би мовити, сліди людини – пластик, бляшанки та пакети. Вони – скрізь і всюди. І від них море тихо задихається .
     Європейський союз долучив лабораторії Греції, Італії, і вони зробили деякі проби за новими показниками: антибіотики, метогеномний аналіз.
     Дані про Чорне море українські вчені разом з колегами з Грузії, Росії та ЄС збирали два роки. Висновки підтвердили найгірші припущення.
     Виявляється, що Чорне море – одна з самих забруднених частин нашої планети. Вчені знайшли мертвого дельфіна на українському узбережжі і аналізували його. В дельфіні виявили хімічне забруднення – ртуть. 
     Загалом вчені виявили в морі близько півтори сотні забрудників: серед них водовідштовхувальні речовини з одягу, цитрамон, пестициди, пластик та мікропластик. Найсерйознішу загрозу становить саме останній. Бо досі невідомо, як він вплине на природу й людей.
     Тепер міжнародна група вчених має запропонувати, як оздоровити Чорне море. Найперше, що пропонують українцям, – відмовитися від мийних засобів з фосфатами та заборонити продаж поліетиленових пакетів.
     Мова йде про те, що найдрібніші частинки, які не помітні неозброєним оком, попадаючи в організм, поступово мігрують по ланцюжку та можуть потрапити через рибу у людину. Ми повинні розуміти, з чим ми маємо справу. Викинуті в море під час відпочинку поліетиленові пакети не відразу щезають, а поступово руйнуючись, перетворюються в дрібні частинки, які наносять непоправну шкоду живим організмам.
     Яку загрозу може приховувати пластик, людство бачить просто зараз на сумній історії коралових рифів. Їх популяція за останні десятиліття зменшилася вдвічі. Зокрема і через пластик, що дрейфує. Корали сприймають його за їжу. Отруйну їжу. Щороку в океан потрапляє більше 8 мільйонів тонн пластику. Один сміттєвоз щохвилини. Хімічні сліди кожного пакету від сміття зникнуть звідти лише за 400 років.
  

Немає коментарів:

Дописати коментар

Чому вогонь не просто горить?

 🔥Магія хімічних реакцій: чому вогонь не просто горить?      У сучасних умовах вимкнення світла це дуже актуальна тема, оскільки зараз люди...