середа, 28 лютого 2018 р.

1 березня - день імунітету

              Тільки 10% людей можуть похвалитися потужним імунітетом, що захищає їх від переважної більшості захворювань. Ще 10% мають вроджений імунодефіцит. Вони хворіють досить часто. У решти 80% сила імунної системи безпосередньо залежить від умов і способу життя. Так, 80% імунної системи знаходиться в кишечнику.
              Щорічно 1 березня відзначається «Всесвітній день імунітету».Цей день став відзначатися спочатку медичною громадськістю за ініціативою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) з 2002 року.
             Мета цього дня, укладена в залученні широкої громадської уваги до проблем, пов’язаних з поширеністю різних імунних захворювань, а також зі збереженням та зміцненням імунітету в цілому.

            Саме слово «Імунітет» походить від латинського слова «immunitas» і означає - звільнення. Імунітет - здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла і захист від проникнення різного роду чужорідних агентів. Таким шляхом забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.
Особливу увагу на стан імунної системи необхідно звертати жінкам у період вагітності і грудного вигодовування, а також пацієнтам у післяопераційний період чи після перенесених захворювань.
Необхідно виділити проблеми, пов'язані із способом життя людини: шкідливі звички, стрес, переїдання, гіподинамія, які неминуче призводять до порушення здоров'я, підвищуючи ризик розвитку патології.
Загальну тенденцію до підвищення захворюваності наряду з імуно-патологією пов'язують з дією чинників довкілля, зокрема з погіршенням екологічної ситуації. Крім того, через дію низки чинників (стрес, метаболічні порушення, гіподинамія тощо) загальна імунологічна опірність популяції поступово знижується, що проявляється зростанням імунозалежних захворювань.
Не можна забувати про величезне значення лімфотропних вірусних інфекцій, що пригнічують безпосередньо клітини імунної системи. Найбільш відомим представником цієї групи є ВІЛ. Існує також безліч інших інфекційних збудників: вірус Епштейна-Барра, персистуючий у В-лімфоцитах; віруси герпесу 6, 7 типів; віруси гепатитів В і С, що пригнічують Т-лімфоцити та інші. Останнім часом спостерігається підвищення частоти імунодефіцитів, аутоімунних, алергічних, імунопроліферативних захворювань, зокрема лімфом. Всі ці патології вимагають тривалого і вартісного лікування.

Проявами порушень у роботі імунної системи є часті застуди, тривале підвищення температури, синдром хронічної втоми, больові відчуття в суглобах і м'язах, збільшені лімфовузли. Крім того, до явних ознак імунодефіциту відносять часті рецидиви або хронізацію захворювань, зокрема отоларингологічних, гінекологічних тощо. Серед тривожних ознак також можна назвати порушення сну, частий головний біль, поява висипань на шкірі. Початок весни - приємна і довгоочікувана пора року, коли природа навколо нас пробуджується, проте не слід забувати , що наш імунітет напружено працював всю зиму, і варто напередодні нового періоду не менш серйозних випробувань його підкріпити.

          Пам’ятайте, сміх стимулює вироблення гормону радості серотоніну, який допомагає захищати організм від хвороб.
          Важкі фізичні навантаження, особливо в ранкові години, знижують опірність організму до інфекцій, так як сповільнюють вироблення лімфоцитів, а надлишок рафінованого цукру пригнічує імунну систему, знижуючи активність антитіл, які борються з інфекціями.
         Відомо, що в звичайному чаї міститься речовина L-теанин, яка в 5 разів підвищує опірність клітин імунної системи.

вівторок, 27 лютого 2018 р.

27 лютого - Міжнародний день полярного ведмедя

    

    Цей День з’явився в наших календарях порівняно недавно, в 2014-му році.

    Це насамперед акція, спрямована на вирішення нагальних екологічних проблем.

     Міжнародний день полярного ведмедя виник за підтримки організації Polar Bears International. Метою цього Дня є підвищення обізнаності широкої громадськості про катастрофічні впливи глобального потепління на площу льодового покриття вод, де знаходиться природне середовище проживання полярного ведмедя.

    Сьогодні в світі налічується близько 20-25 тисяч полярних ведмедів, з кожним роком їх стає все менше. Якщо не вжити відповідних заходів, до 2050 року через глобальне потепління з планети можуть зникнути дві третіх білих ведмедів, стверджують вчені.

     Білих ведмедів можна зустріти лише в Арктиці, неподалік Північного полюсу. В Антарктиді, біля Південного полюсу вони не мешкають.

     Щоб не замерзнути на Північному полюсі, ми маємо тепло одягатися. А от ведмеді при температурі -45 градусів почувають себе комфортно. Авжеж, два шари хутра і товстий шар підшкірного жиру надійно захищають їх від морозу та холодних північних вітрів.

     Дорослий ведмідь важить в середньому 500 кг, а самка — 150-300 кг. Проте вага найбільшого ведмедя за всю історію спостережень за цими тваринами, сягала аж одну тону.

     Зазвичай у самок білих ведмедів народжуються двоє ведмежат. Малюки залишаються з мамою до двох з половиною років, навчаючись полюванню та навичкам виживання в суворих умовах Північного полюсу.

    Міжнародний день полярних ведмедів найбільш актуальний для п’яти країн, де мешкають ці хижаки — Норвегії, Гренландії, Росії, Канади та США. В трьох останніх білі ведмеді занесені до Червоної Книги як «вразливий вид».

   Якщо не вжити заходів зі скорочення шкідливих викидів вуглецю, які викликають глобальне потепління, то вже в найближчому майбутньому ми можемо стати свідками загрози зникнення цих прекрасних тварин з нашої планети.

понеділок, 19 лютого 2018 р.

20 лютого - День Героїв Небесної Сотні

         18-20 лютого 2014 року на Майдані в Києві відбулася одна з найбільш трагічних подій в історії незалежності України.


        4 роки тому відбувся жорстокий розстріл активістів Революції Гідності. Під час зіткнень у центрі столиці загинули 73 мирних жителі та 11 силовиків.
       Будинок профспілок на Майдані згорів ущент, у Києві в ці дні зупинився рух метро. 20 лютого 2014 року силовики вбили найбільшу кількість учасників Революції гідності.
https://1plus1.video/unian-novosti-strashna-data-minae-4-roki-z-chasu-rozstrilu-nebesnoyi-sotni

неділя, 18 лютого 2018 р.

А ви знаєте що...


…є водорості (зелені, діатомові), котрі живуть на льоду та на снігу, спричиняючи тим їхнє „цвітіння".

…із деяких червоних водоростей видобувають речовини, потрібні для виробництва високоякісного морозива та особливих сортів губної помади. У країнах Південної Азії їх розводять штучно на окремих ділянках морського дна.

…у ламінарії йоду більше в 30 тисяч разів, фосфору в 500 разів і міді в 300 разів, аніж у морській воді. А от заліза в ламінарії стільки ж, як у молоці.


…один із видів морської капусти - ламінарію японську - вирощують на морських плантаціях у Китаї, Кореї, Японії та Росії. Її використовують як салатну рослину для їжі, а також як лікувальний і профілактичний засіб при шлунково-кишкових захворюваннях, склерозі, рахіті та зобі.

…червоні коралові водорості було знайдено на максимальній для рослин глибині - 268 метрів.

…у слані бурих водоростей високий вміст особливої речовини, яка за здатністю склеювати різні предмети перевершує звичайний канцелярський клей. Її застосовують для просочування водонепроникних тканин, а також при виробництві картону.

…з одного гектара морського дна можна одержати 15 тонн зеленої масси.

…вапнякові коралінові водорості беруть участь у створенні коралових рифів, ніби цементуючи структуру, без якої риф не зміг би існувати.

…у водоростей високий вміст вітамінів, мінеральних солей, сполук йоду та брому, тому постійне споживання їх запобігає різним порушенням обміну речовин. В Японії водорості - неодмінний складник національної кухні: тут лише з ламінарії готують понад 500 страв.

…навіть на Антарктичному материку росте понад 350 видів лишайників, а деякі з них знайдено біля самого Південного полюса.

..один із видів їстівних лишайників, який згадується в Біблії („манна небесна"), - це не що інше, як манна лишайникова (леканора).

…молоде листя деяких видів папоротей людина споживає вареним, смаженим чи засоленим. Так, у Китаї, Японії та Кореї готують страви з листя орляка. Ця папороть широко представлена і в наших лісах.


...у тропічних лісах культивують як салатну рослину маратію - папороть із надземним здерев’янілим потовщеним стеблом зваввишки до 1 метра та дуже великим (від 1 до 6 метрів завдовжки) соковитим листям.

…деревоподібні папороті тропічних лісів мають вигляд стрункого дерева заввишки до 25 метрів із розеткою великого листя на вершечку. Деякі папороті тропічних лісів мають витке стебло заввишки кілька метрів. Вони чіпляються до стовбурів та гілок дерев за допомогою гнучких черешків листя

.…на поверхні стоячих водойм інколи можна побачити групи невеличких (кілька міліметрів завдовжки) овальних зелених листочків. Їхня поверхня неначе оксамитова, оскільки вкрита волосинами, які запобігають намоканню. Цю папороть занесено до Червоної книги України.

…хвощі - дуже добрі показники грунтів із підвищеною кислотністю.

…підземні бульби, що утворюються на кореневищах хвоща польового, ще в сиву давнину використовували наші пращури як джерело крохмалю, який накопичується в цих бульбах. У цьому ви можете переконатися й самі: накопайте бульбочок і зваріть їх - ви пересвідчитеся, що за смаком вони нагадують печену картоплю.

…сіно, яке містить багато хвоща польового, отруйне для коней та корів.


…у тропіках Південної Америки ростуть вічнозелені хвощі заввишки 8-12 метрів; товщина їхніх стебел становить 2-2,5 сантиметра.

неділя, 11 лютого 2018 р.

11 лютого - Міжнародний день жінок і дівчаток в науці

     Сьогодні відзначають Міжнародний день жінок та дівчат у науці.

     Як зазначено в резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року, свято засновано «для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат».
     Наука і гендерна рівність – невід’ємні елементи процесу досягнення цілей розвитку, включаючи ті, які викладені в Порядку денному сталого розвитку до 2030 року. За останні 15 років світове співтовариство досягло значних успіхів у справі залучення жінок і дівчат у науку. Незважаючи на це, вони досі стикаються з обмеженнями у цій сфері.

     Згідно з дослідженнями, проведеними в 14 країнах, можливість отримання ступеня бакалавра, магістра та доктора для жінок у сфері науки становить 18%, 8% і 2% відповідно, натомість для чоловіків ці показники становлять 37%, 18% і 6%.


 Подивіться цікаве відео До міжнародного дня жінок і дівчаток в науці
 Більше цікавої інформації ви знайдете за цими посиланнями:
Жінки-вінахідниці
Нобеліантки
Творчі жінки

четвер, 8 лютого 2018 р.

9 лютого - День стоматолога



Перемога над власним страхом і навіть жахом, яка не так давно була просто необхідна для відвідування стоматологічного кабінету, з розвитком нових методів і підходів у цій вельми делікатній області дається нам все легше і легше, і часом єдиним стримуючим фактором, який нас зупиняє на шляху до цього улюбленого лікаря, це елементарне фінансове питання. Робота стоматолога без перебільшення дуже важлива і на щастя більшість з нас це розуміє.

Нагадаємо, що за даними різних джерел, наприклад, ADA, IDEAF і FDI, а так само Всесвітньої федерації стоматологів, карієс і хвороби ротової порожнини є найпоширенішими захворюваннями у всьому світі. Особливу увагу і настороженість викликає хронічне захворювання карієсом, яке не щадить ні бідних, ні багатих і сміливо крокує по всій планеті.


Виникнення Міжнародного дня стоматолога, враховуючи всі світові тенденції, цілком закономірний процес. Дата його святкування - 9-е лютого. Вона приурочена дню однієї ранньохристиянської великомучениці Аполлонії, що жила в III столітті нашої ери в Олександрії. Це були часи великого гоніння на всю християнську Церкву і віруюча в Христа Аполлонія, що була дочкою видного олександрійського чиновника, не стала винятком. Вона була схоплена і піддана жорстоким тортурам, у неї живцем вирвали всі зуби і під загрозою спалення на багатті вимагали зречення від віри. Щоб дати їй можливість схилити перед своїми мучителями коліна, її розв’язали, але замість цього відважна жінка воліла сама кинуться в смертельний вогонь. По записах історичних літописів це сталося 9-го лютого 249-го року.

Вся стоматологічна наука спрямована на протилежні цілі - полегшити і допомогти впоратися людині з його одним з найбільш болісних страждань, постаратися зробити життя людини по можливості комфортніше і безпечніше, адже хвороби зубів і ротової порожнини є гарним трампліном для інших не менш небезпечних хвороб у всьому організмі. Цікаві факти в області розвитку стоматології вказують на те, що вже в 7-му тисячолітті до нашої ери людям вдалося зробити древній прототип сучасної бормашини. Досліджуючи знайдені в пакистанській провінції Белуджістан останки людей, які на думку вчених з Франції і США жили близько 7 - 5,5 тисяч років до нашої ери, було виявлено в деяких їх зубах зроблені при їх житті майже ідеальні просвердлені отвори діаметром від 1-го до 3-х міліметрів, а глибиною до 3,5-ї міліметрів. Мистецтво древніх «стоматологів» дозволяло працювати з важкодоступними корінними зубами, а в деяких випадках і з внутрішньої сторони щелепи. Сучасні лікарі дантисти оцінили б їх роботу, як роботу майстрів високої кваліфікації, а це було багато тисячоліть тому.


Зараз, за деякими даними 95-98% дорослого населення мають запломбовані зуби і це старанна праця наших стоматологів. У професійне свято дантистів - День стоматолога, ми приєднуємося до привітань на адресу всіх, хто пов’язав свою трудову діяльність з цієї корисною наукою! Бажаємо їм успіхів! Зі святом Вас і здоров’я Вам шановні стоматологи!

неділя, 4 лютого 2018 р.

4 лютого - День боротьби проти раку

4 лютого Всесвітній день боротьби проти раку





      Всесвітній день боротьби проти раку проголошений Міжнародним союзом проти раку (UICC) і відзначається щорічно 4 лютого. Вперше був відзначений цей день у 2005 році. Мета цього дня в усьому світі полягає у підвищенні обізнаності людей про пухлинний процес як одного із найнебезпечніших захворювань сучасної цивілізації.
    Мета Всесвітнього дня боротьби проти раку - підвищення обізнаності населення про чинники ризику і онкологічну настороженість, ранню діагностику і лікування онкологічних захворювань.
     Онкологи наголошують: третину випадків раку можливо попередити, а при виявленні хвороби на ранній стадії до 40% хворих можливо вилікувати. Тож, у Всесвітній день боротьби з раком медики закликають громадян до свідомого ставлення до свого здоров’я та своєчасного звернення до лікарів для діагностування недуги на ранніх стадіях.
     Щороку у світі виявляється 12 млн. осіб, які вперше захворіли на рак. Близько 7 млн. помирають від хвороби. Україна відрізняється високим рівнем захворюваності на цю недугу. Рак посідає друге місце в структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров'я нації. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка, до 30% хворих – особи працездатного віку.
     Отже, проблема раку є надзвичайно важливою для охорони здоров'я України. Її актуальність визначається складністю своєчасної діагностики, часто пацієнти пізно звертаються до лікарів, коли допомогти їм вже неможливо. На обліку в онкологічних установах України перебуває понад мільйон хворих.

Основні кроки в боротьбі з раком:
1. Обрати здоровий спосіб життя;
2. Бути обізнаним про можливості ранньої діагностики онкологічних захворювань та брати участь у скринінгових програмах;
3. Забезпечити якісне лікування всім, хто його потребує;
4. Дбати про емоційну, психологічну та фізичну якість життя людей, що перенесли онкологічні захворювання, та їх близьких, забезпечити доступність паліативної допомоги.
Пам’ятайте!
43% онкологічних захворювань можна уникнути, дотримуючись елементарних норм здорової поведінки:
- відмова від тютюну та боротьба з палінням;
- фізична активність та перебування на свіжому повітрі;
- збалансоване здорове харчування (без зловживання консервованими і смаженими продуктами);
- підтримання нормальної маси тіла;
- обмежене вживання алкоголю;
- обмежене перебування на сонці і в солярії.
 


 




четвер, 1 лютого 2018 р.

2 лютого - День бабака


День бабака

       Бабак, що спить, теж вміє хропіти, - напевно, його так легше знайти. Схід сонця бабаки намагаються зустрічати своєрідним свистом. Відомо, що їх дуже швидко можна приручити і, як правило, бабаки віддані своїм господарям.


Історія виникнення цього народного свята сягає своїм корінням ще у часи Стародавнього Риму. В Америку День бабака був привезений переселенцями з німецьких земель у XVIII столітті. У народну традицію святкування цього дня увійшло безліч звичаїв. Це і фестивалі, і народні гуляння, ярмарки та просто ще один спосіб підняття настрою в період гострих лютневих морозів.

Саме 2 лютого потрібно спостерігати за поведінкою бабака, що вилазить з нірки, щоб зрозуміти, чи скоро прийде весна.

Традиційно вважається, що похмурий день, коли бабак не може бачити свою тінь і тому виходить спокійно, свідчить про те, що зима вже закінчується, тому варто чекати ранню весну. У сонячний день бабак може бачити свою тінь, тому він ховається. Це означає, що зима затримається ще, як мінімум, на шість тижнів.



Нам людям властиво помилятися. Тварини менш схильні до притаманної нам амбітності. Раціональність, прогматічність і відсутність «зайвого» - для тваринного світу запорука виживання.

 Бажаємо всім нам гарної погоди, гарного настрою і доброго здоров’я! З Днем бабака!


Червона книга України

      Червона книга України — основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.



      До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, в межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони, і знаходяться під загрозою зникнення. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.

Чому вогонь не просто горить?

 🔥Магія хімічних реакцій: чому вогонь не просто горить?      У сучасних умовах вимкнення світла це дуже актуальна тема, оскільки зараз люди...