понеділок, 28 квітня 2025 р.

Цікаво знати

     24 квітня 1833 року у США була запатентована газована вода.

    Цим «винаходом» світ зобов’язаний британському хіміку, богослову та філософу Джозефу Прістлі (1733–1804), який відкрив одну з властивостей діоксиду вуглецю, що й дозволило створити газовану воду (дату самого відкриття винахідник не залишив). До цього Прістлі займався дослідженнями в галузі хімії та електрики. Великий вплив на Джозефа справило знайомство з видатним ученим Бенджаміном Франкліном, яке й стало початком його експериментів в області електрики.

    Він встановив, що графіт проводить електричний струм, науково довів процес фотосинтезу, визначив властивості закису азоту (в тому числі відкрив «веселий газ»), відкрив кисень. Іноді його відкриття були випадковими.

    Відкриття газованої води також стало несподіваним. Спостерігаючи за роботою однієї пивоварні, Прістлі зацікавився, які саме бульбашки виділяє пиво під час бродіння. Контейнери з водою, які хімік помістив над чанами з пивом, що варилося, незабаром наситилися бульбашками, які насправді виявилися вуглекислим газом. Спробувавши отриману рідину, Джозеф був вражений її приємним різким смаком, а у 1767 році, вивівши склад, сам виготовив першу пляшку газованої води.

    Проте лише понад півстоліття потому газована вода була запатентована.

    У 1770 році швед Тобіас Бергман сконструював апарат, який дозволяв під тиском, за допомогою насоса, насичувати воду вуглекислими бульбашками і назвав його сатуратора (від лат. saturo – насичувати).

    Першим промислове виробництво газованої води розпочав Якоб Швепп. У 1783 році він удосконалив сатуратор і створив промислову установку для виробництва газованої води. На початку XIX століття Швепп, щоб здешевити виробництво, почав використовувати для газування звичайну харчову соду, і газовану воду стали називати «содовою». Новинка швидко поширилася Англією (такою водою почали розбавляти міцні алкогольні напої) та її колоніями, що дозволило Швеппу заснувати компанію «J. Schweppe & Co», від якої пішла торгова марка «Schweppes».

    На відміну від США, де газовану воду переважно продавали в пляшках, в інших країнах її споживали з перезаправлюваних сифонів – як маленьких домашніх, так і великих, встановлених у кафе та барах. Пізніше з’явилися і вуличні автомати з продажу газованої води. У дореволюційній Україні бутильована вода вважалася «панським» напоєм – її називали зельтерською (сельтерською), за назвою мінеральної води, яку брали з джерела Нідерзельтерс (Niederselters).

    Сьогодні наслідки відкриття Джозефа Прістлі ми спостерігаємо щодня. Газована вода настільки популярна у всьому світі, що дехто навіть пропонує оголосити 24 квітня Днем Газованої Води.

    Всесвітньо відома компанія «Coca-Cola» першою здогадалася використати винахід Прістлі в комерційних цілях. Нині існує велике різноманіття видів газованої води і безліч торгових марок, які випускають цей напій як у чистому вигляді, так і з різноманітними додатками

пʼятниця, 25 квітня 2025 р.

Чорнобиль….Пам’ятаємо…

 Чорнобильський вітер по душах мете, Чорнобильський пил на роки опадає…

Чорнобиль… Чорний біль нашої землі… І скільки б не минуло років, все одно це слово  полум’янітиме чорним вогнищем скорботи… 



Аварія 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції стала однією з найбільших техногенних катастроф людства, що зруйнувала тисячі життів, змінила світогляд цілого покоління. 

Пам’ятаємо Чорнобиль. Пам’ятаємо тих, хто став жертвою найбільшої катастрофи в історії ядерної енергетики. Пам’ятаємо про мільйони людей, які відчули на собі її наслідки.


ПАМ’ЯТАЄМО…

вівторок, 22 квітня 2025 р.

22 квітня Міжнародний день Матері-Землі (International Mother Earth Day).


Свято започатковано у 2009 р. резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.

⏳Історично свято виникло у США у 1971 р. Ініціатором став сенатор штату Вісконсин Гейлорд Нельсон, який вирішив спрямувати енергію антивоєнного руху 1960-х рр. на формування екологічної суспільної свідомості.

Дату 22 квітня - робочий день між весняними канікулами й випускними іспитами обрано для влаштування масштабних екологічних заходів

Нині День Землі поширився у 200 країнах світу. Головна ідея святкування - планета Земля і вся її екосистема – спільний дім, джерело життя.

Сьогодні разом із здобувачами освіти - група 13 прослухали підбгцікавоі інформації про цей день та переглянули відео.

субота, 19 квітня 2025 р.

19 квітня - Україна відзначає День довкілля 🍃

Вже 27 років поспіль в третю суботу квітня в Україні відзначають День довкілля. 

Свято започатковане у 1998 році у згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98, після Стокгольмської конференції з довкілля.

День довкілля - це привід вчергове зупинитися та подумати про важливість збереження та захисту природних ресурсів, згуртуватися навколо екологічних питань та зробити щось корисне - від маленьких дій до великих справ. 

Цього року ми відзначаємо День довкілля напередодні Великодніх свят. Але навіть за передсвятковою біганиною кожен може зробити щось корисне. 

🍃 Ось ТОП-5 порад, які стануть в нагоді: 

✅не купуйте зайвого, зважено підходьте до вибору товарів, щоб потім це все не опинилося у смітнику;

✅за можливості обирайте товари у екологічній упаковці, якщо плануєте зустрічі з родиною та друзями на природі - відмовтеся від одноразового пластикового посуду;

✅йдучи за покупками, не забудьте взяти із собою екоторбинку;

пʼятниця, 18 квітня 2025 р.

Святкуй відповідально: зроби цей Великдень екологічним🕊🌿

Святкування Великодня — це час єдності, віри, родинного тепла й традицій. Проте, на жаль, у цей період значно зростає кількість побутових та органічних відходів.❌

Тому не забуваймо про нашу відповідальність перед природою. Зробимо цей Великдень екодружнім — це легко❗🌿

Корисні поради:

✅ Відмовтесь від пластикових обгорток для яєць.

Плівки та термообгортки — це одноразовий пластик, що не підлягає переробці. Натомість використовуйте натуральні барвники: лушпиння цибулі, куркуму, буряк, чорний чай, червону капусту — це не лише красиво, а й безпечно для природи та здоров’я.

✅ Жодних штучних квітів на кладовищах.

Пластикові вінки, корзини й квіти — це довготривалий забруднювач довкілля, який не розкладається десятиліттями. Їх спалювання спричиняє викиди небезпечних речовин у повітря. Віддавайте перевагу живим квітам або символічному вшануванню без зайвих атрибутів.

✅ Сортуйте відходи після свят.

понеділок, 7 квітня 2025 р.

7 квітня Всесвітній день здоров’я (World Health Day)

         🤝В цей день у 1948 р. вступив у дію Статут Всесвітньої організації охорони здоров’я. Мета дня - привернення уваги кожного жителя нашої планети до проблем здоров'я та охорони здоров'я, з метою проведення спільних дій для захисту здоров'я людей.

    Із здобувачами освіти нашого навчального закладу була проведена інформаційна бесіда на цю тему. Учні переглянули презентацію, ділилися своїми корисними звичками стосовно збереження здоров'я. 


ТРИ ЗДОРОВІ ХАРЧОВІ ЗВИЧКИ

       Здорове харчування не має нічого спільного з дієтами, жорсткими обмеженнями чи фіксацією на користі продуктів або підрахунку калорій...