понеділок, 18 листопада 2024 р.

Чому вогонь не просто горить?

 🔥Магія хімічних реакцій: чому вогонь не просто горить?


    У сучасних умовах вимкнення світла це дуже актуальна тема, оскільки зараз люди все частіше використовують свічки, бо заряду звичайного ліхтарика з нашими відключеннями не вистачить🥲

🔥Вогонь — це одна з найдавніших загадок природи, яку люди змогли приручити. Але чи знали ви, що за цим звичним явищем стоїть цілий хімічний спектакль? Горіння — це не просто “вогник”, а складна екзотермічна реакція окиснення.

понеділок, 11 листопада 2024 р.

Підсумки V Міжнародного уроку доброти

     Підсумки V Міжнародного уроку доброти, учасником якого стали здобувачі освіти нашого навчального закладу, а саме учні групи 12 та 14.



вівторок, 5 листопада 2024 р.

🍂Кольорова хімія листя🍁

     З дитинства діти знають, що восени листя на деревах починає змінювати своє забарвлення. Зазвичай, листя починають жовтіти. Але постає питання: «Чому?». Розглянемо це з точки хімії. 

    Ще з уроків біології, яка розпочалась трошки раніше за хімію, всі знають, що зеленого забарвлення листям надає саме пігмент хлорофілу (хімічна формула: C₅₅H₇₂MgN₄O₅). 



пʼятниця, 1 листопада 2024 р.

Всесвітній день екології (World Ecology Day)

 


Всесвітній день екології (World Ecology Day) або Всесвітній день охорони навколишнього середовища, що відзначається 1 листопада, – це день, присвячений визнанню складних взаємовідносин людини з навколишнім середовищем. Він нагадує про важливість збереження балансу між економічним розвитком і збереженням навколишнього середовища.

понеділок, 21 жовтня 2024 р.

Всесвітній день йододефіциту

 



    В організмі здорової людини міститься 25 – 35 мг йоду. Втім, така незначна кількість цього хімічного елементу відіграє провідну роль, адже більша частина його знаходиться в щитоподібній залозі — головному регуляторі обміну речовин. Якщо йоду недостатньо, щитоподібна залоза виробляє мало необхідних гормонів. Такий стан називають гіпотиреозом або йододефіцитом. 

Цікаві факти про йод

    21 жовтня відзначено в календарі як Всесвітній день йододефіциту (Global Iodine Deficiency Disorders Prevention Day). Ця подія покликана інформувати громадськість про потребу в йоді та роз’яснювати негативний вплив  йододефіциту на здоров’я людини.

Більше інформації читайте на https://daytoday.ua/podiya/vsesvitniy-den-yododefitsytu/


четвер, 17 жовтня 2024 р.

Національний тест з медіаграмотності

     17 жовтня 2024 року, разом із  педагогами  та здобувачами освітніх послуг Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки, прокачала свою медіаграмотність у Національному тесті з медіаграмотності Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності  Міністерства культури та стратегічних комунікацій.

    Тест складався з 25 питань і 5 тематичних блоків. Після проходження тесту автоматично отримали результат.



.


вівторок, 15 жовтня 2024 р.

15 жовтня — Міжнародний день білої тростини 🧑🏽‍🦯

      За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 2,2 мільярдів людей у світі мають порушення зору. Понад 36 мільйонів людей – живуть з повною втратою зору.

понеділок, 7 жовтня 2024 р.

Урок доброти 2024

 

З 3-10 жовтня 2024 року проходить акція V Міжнародного уроку доброти.

Здобувачі освіти нашого навчального закладу (група № 12, № 14)  - долучились до улюбленого та очікуваного всіма педагогами та дітьми Міжнародного уроку доброти, присвяченого собакам та котам.




середа, 2 жовтня 2024 р.

Участь у (не) конференції до дня доброти

         Для підготовки в проведенні V Міжнародного уроку доброти взяла участь в (не) конференції  «Урок доброти 2024» та отримала сертифікат. 

    Спікером була надана цікава корисна інформація.



четвер, 26 вересня 2024 р.

Всесвітній день здоров’я довкілля

             26 вересня офіційно відзначають Всесвітній день здоров’я довкілля (World Environmental Health Day). Його почали відзначати в 2011 році в Індонезії. Під час першого святкування студенти виконали гімн свята, музику та слова до якого написали самі. 

Через рік цю подію почали відзначати в багатьох країнах Європи та Африки. Воно несло позитивний характер щодо чистоти довкілля. Люди самі виходили на прибирання парків, скверів, вулиць. З 2013 року до святкування приєднались США, Канада, Австралія, Азія та Великобританія.

Мета цієї події – розв’язання проблем із забрудненням навколишнього середовища та прийняття відповідних рішень.

    Ця проблема завжди є актуальною. Для покращення стану довкілля активісти звертаються за допомогою до громадськості. Кожен охочий може взяти участь, щоб покращити стан довкілля.

Роковини трагедії у Бабиному Яру

 


Напередодні пам’ятної дати – трагедії у Бабиному Яру, із здобувачами освіти групи 12 була проведена година спілкування.






Здобувачі освіти прослухали матеріали та переглянули відео на дану тематику.

   Відео

https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/zhurnalistam/informaciyni-materialy-do-dnya-pamyati-tragediyi-babynogo-yaru-2022

Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї і роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, в’язні Сирецького концтабору, «саботажники», порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.

    Масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру 29–30 вересня 1941 року став символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей.


неділя, 22 вересня 2024 р.

Цей день в історії

 У цей день - 22 вересня 1791 року народився Майкл Фарадей - англійський фізик і хімік, основоположник вчення про електромагнітне поле, член Лондонського королівського товариства (1824). Він відіграв визначну роль у розвитку вчення про електромагнітні явища.

 

пʼятниця, 20 вересня 2024 р.

В навчанні сила

    В навчані сила... 19 вересня 2024 року прослухала  онлайн всеукраїнський  вебінар на тему "Інтерактивні методи викладання хімії"від видавництва "Ранок". 

середа, 18 вересня 2024 р.

Екологічний квест

     18 вересня 2024 р. в Чернівецькому вищому професійному училищі радіоелектроніки був проведений екологічний квест на тему "Довкілля - наш дім".

    В квесті взяли участь здобувачі освітніх послуг першого курсу груп № 12 та № 14.
    Екологічний квест – це надзвичайно корисна та цікава ініціатива, яка не лише підвищує свідомість щодо екологічних проблем, але й сприяє розвитку командного духу серед учасників.
    Під час гри команди вирішували логічні завдання, здійснювали пошук на місцевості, будували оптимальні маршрути переміщення, розвʼязували тестові завдання, кросворди, ребуси; складали пазли.
    І хоч перемогу здобула тільки одна група - №12, всі учасники змагань отримали нові знання, масу позитивних емоцій і великий заряд енергії.
    За сприяння учнівського профкому всі учасники отримали солодкі подарунки.









неділя, 15 вересня 2024 р.

День народження Грінпіс

 

15 вересня річницю свого заснування святкує «Грінпіс» – День народження Грінпіс (Greenpeace Day) – найвідоміша екологічна та природоохоронна організація у світі, яка не має відношення до урядів та влади. 



День працівників лісу

     


    Кожного року в третю неділю вересня в Україні відзначається День працівника лісу.

    Це свято присвячується усім захисникам природи та лісового господарства.

    Історія заснування Дня працівників лісу

    Вперше цей день почали святкувати в 1966 році. Масова вирубка дерев для будівництва нових будівель змусила місцеві органи запровадити спеціальні охоронні організації. Адже знищення лісу могло привести до глобальних проблем з екологією.

    Пізніше, в 1977 році, для розробки механізмів відновлення лісу та економного використання деревини було прийнято «лісове» законодавство. Професійні працівники лісництв зробили свій внесок, щоб зберегти природу. Для вшанування їх праці в 1980 році було затверджено свято «День працівника лісу».

    Цікаві факти

·             -  В Україні ліси займають близько 10 млн га, що становить майже 16% території країни.

·         -  Майже 50% українських лісів створено людськими руками. Тому вони потребують догляду та відновлення.

·             - Найбільш залісена територія – Карпати. 

 

пʼятниця, 13 вересня 2024 р.

Засідання методичного об`єднання викладачів біології та екології, хімії Чернівецької області

     12 вересня 2024 року відбулося засідання методичного об`єднання викладачів біології та екології, хімії Чернівецької області. Засідання відбулося в он-лайн форматі.



    Були надані головою об`єднання Данелюком Д.К. інструктивно-методичні рекоментації щодо викладання хімії та біології у 2024-2025  н.р.




 

    Викладач Сияла Ю.Ю., викладач біології та хімії ЧВКУ ДТЕУ надала поради щодо  вивчення цифрових технології у діяльності педагога (з досвіду участі у тренінгових компаніях НМЦ ПТО)




середа, 4 вересня 2024 р.

             4 вересня здобувачі освіти групи 12 разом з керівниками групи Сторощук Марією Дмитрівною, Штефано Петром Хараламбійовичем та класним керівником Урбанською Іриною Олегівною вшанували памʼять всіх захисників та захисниць, які віддали життя за Україну.     

            Вшанування відбулося на Алеї Слави біля флагштока в Чернівцях.

            Кожне фото - це памʼять…
            Згадаймо їх сьогодні.
Нехай ці імена бринять у ваші пам’яті,
адже це незмірно велика жертва за відновленням миру.
            Перемагає той, хто памʼятає!








середа, 19 червня 2024 р.

20 червня - День літнього сонцестояння

 🗓️ 20 червня настане найдовший день у році – День літнього сонцестояння! ☀️

Ось декілька цікавих фактів 😉👇

☀️ 1. Не одне й те ж. День літнього сонцестояння в Північній півкулі – це зимове сонцестояння в Південній!

☀️ 2. Найдовший день. 20 червня сонце сяє найдовше, а ніч – найкоротша.

☀️ 3. Стародавні монументи. Стоунхендж в Англії побудований з урахуванням сонцестоянь, саме у цей день сонце сходить над «П’ятковим каменем».

Переходьте за посиланням 👉 https://rnk.com.ua/107829 та завантажуйте інфографіку, присвячену Дню літнього сонцестояння безоплатно! ✨

Інформація з https://www.facebook.com/ranok.priroda

неділя, 16 червня 2024 р.

Сертифікати за курс з підприємництва "Компанія"

             Підійшла до завершення участь в програмі з підприємництва «Компанія». В цьому навчальному році наставниками була майстер виробничого навчання Мінченко Наталія Аркадіївна та викладач біології та хімії Урбанська Ірина Олегівна.

            Міні-компанія «Eсohronoo» презентували свою бізнес ідею - розумні годинники (виготовлення годинників з деревини та LED стрічок).

Програма з підприємництва "Компанія" дала змогу здобувачам освіти під час гурткової роботи зрозуміти основи для започаткування власного бізнесу, написання бізнес-плану, керування фінансами, виробничим процесом, маркетингом товарів.

Здобувачі освіти отримали практичний досвід: вміння працювати в команді, лідерські та презентаційні навички, досвід планування та здійснення фінансового контролю. 

        Це чудова підготовка до старту успішної кар’єри.

    Щира подяка громадській організації Junior Achievement Ukraine за набутий досвід!

    #ПрограмаКомпаніяJuniorAchievementUkraine

понеділок, 10 червня 2024 р.

День здорового харчування

 

ЩО ЦЕ ЗА ДЕНЬ?

        Їжа — основа життя всіх живих організмів. Хоч ставитися до свого раціону з наукової точки зору люди почали порівняно недавно, всі ми знаємо, що їжа прямо впливає на функціонування наших органів та систем, і цей вплив не завжди позитивний. 
        Проте знання ще не означають застосування їх на практиці, і відмовитися від шкідливих, але смачних продуктів чи надто калорійних  страв іноді буває важко. Для того, щоб люди якомога більше дізналися про переваги здорового харчування, змінили на краще свої харчові звички та зміцнили здоров’я, існує спеціальне свято — День здорового харчування, який відзначають щорічно у рамках Тижня здорового харчування (Healthy Eating Week), який традиційно починається у другий понеділок червня. 
    Тиждень здорового харчування у 2024 році триватиме з 10-14 червня.

вівторок, 4 червня 2024 р.

Всесвітній день навколишнього середовища

 


Занадто довго люди ставилися до своєї планети недбало й жорстоко. В результаті світ страждає від забруднення природних екосистем, знищення біорізноманіття та глобального потепління, невпинно наближаючись до кліматичної катастрофи. На жаль, повернути час назад неможливо, але ми можемо нарешті навчитися співіснувати в гармонії з навколишнім середовищем, щоб захистити те, що залишилося й виправити те, що пошкоджено.  З метою пропагування обізнаності та спонукання до практичних дій на захист природи щороку 5 червня проводиться Всесвітній день навколишнього середовища (World Environment Day) — подія, встановлена ООН у 1973 році і яку відзначають мільйони людей у всьому світі.

пʼятниця, 26 квітня 2024 р.

Участь в екохабі

        День 26 квітня 1986 року навічно вкарбувався в історію України. Аварія, що трапилася на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільших катастроф в історії людства і залишається важкою спадщиною для майбутніх поколінь символом чорної біди і гіркого болю. 
      25 квітня 2024 року в КЗПО «Обласний еколого-натуралістичний центр» Житомирської обласної ради відбувся обласний екохаб «Чорнобиль: минуле, сучасне, майбутнє». 
          Було приємно бути онлайн учасником заходу.




Міжнародний день пам’яті Чорнобиля

 


День 26 квітня 1986 року знають по всій планеті як дату наймасштабнішої аварії, яку будь-коли спричиняв мирний атом. За наслідками Чорнобильській катастрофі немає рівних, вона оповила радіоактивним шлейфом значну частину планети та перетворила квітучу місцевість на зону відчуження. Через тридцять років після катастрофи 26 квітня було проголошена ООН Міжнародним днем пам’яті Чорнобиля, а в Україні цей день почали відзначати значно раніше. Він є нагадуванням про те, якою небезпечною може бути атомна енергетика, про героїзм ліквідаторів аварії та про довгострокові наслідки цієї події для людей і довкілля.

Аварія на Чорнобильській АЕС, яка трапилася 26 квітня 1986 року, стала однією із найтрагічніших сторінок нашої історії. Наслідки катастрофи торкнулися не лише України, а й значної частини Європи

Минуло 38 років, а Чорнобильська аварія все одно непокоїть людей. Вона стала для нас уроком, за який заплачено дуже високу ціну. Нехай же це лихо не повториться ніколи, а пам’ять про героїв Чорнобиля вічно житиме в наших серцях.

 Відео

четвер, 25 квітня 2024 р.

Міжнародний День ДНК

 

Щорічно 25 квітня в різних країнах світу відзначається незвичайне свято –  Міжнародний День ДНК (DNA Day), на знак визнання важливості генетики і наукових досягнень, зроблених в цій області. Така дата була обрана на згадку про те, що 25 квітня 1953 року в журналі Nature вчені Джеймс Уотсон і Френсіс Крік спільно з Морісом Вілкінсом і Розалінд Франклін опублікували результати дослідження структури молекули ДНК.

що таке днк



понеділок, 22 квітня 2024 р.

22 квітня - Всесвітній день Матері-Землі

 

    Час рятувати нашу планету!
    Саме тким є вислів до дня Матері-Землі, який відзначають сьогодні. Адже ставлення людини до планети є виключно споживацьким. Зокрема:
    * Щороку ми видобуваємо із Землі приблизно 65 млрд тонн викопних енергоресурсів, мінералів, металів і біомаси.
    * Планета вже втратила 80% своїх лісів, і ми продовжуємо втрачати їх зі швидкістю понад 300 км2 на день
    * 1 млн із приблизно 8 млн видів рослин і тварин у світі перебувають під загрозою зникнення.
    * На дні Світового океану лежить щонайменше 14 млн тонн пластіку. Крім того, в океані плаває сміттєвий острів, розміром з Індію, Європу та Мексику разом узяті.
    * Загалом ми використовуємо 50% більше природних ресурсів, ніж може забезпечити Земля. Враховуючи сучасний рівень населення, нам потрібно 1,5 Землі, яких у нас немає.

неділя, 21 квітня 2024 р.

JUNIOR EXPO 2024 - Ярмарок молодіжного підприємництва

 

    20.04.2024 р. у парку ім.Т.Шевченка, відбувся JUNIOR EXPO 2024 - Ярмарок молодіжного підприємництва.

    JUNIOR EXPO 2024 - це навчальний захід, який організовується в рамках співпраці з закладами професійно-технічної освіти. Його метою є створення для учнівських компаній торгівельного майданчика, де вони зможуть презентувати власну продукцію та послуги, розроблені в рамках навчальної програми з підприємництва "Компанія" від Junior Achievement.

Серед компаній, які представляли свою продукцію була і компанія "Еcohronoo" Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки. 



четвер, 18 квітня 2024 р.

Підвищення кваліфікації

           17 квітня 2024 року пройшла підвищення кваліфікації за видом "вебінар" на тему: «Сучасний урок біології. Використання візуальних та цифрових методів для підвищення ефективності навчання».

            

вівторок, 16 квітня 2024 р.

15 квітня - Міжнародний день екологічних знань

               


 

            Міжнародний день екологічних знань відзначається світовою спільнотою щороку 15 квітня. Організатори цього свята ставлять собі за мету поширення екологічних знань планетою. В цей день фахівці цієї галузі та люди, небайдужі до екологічного стану нашої планети, інформують громадськість про те, що відбувається у галузі екологічної безпеки як у межах конкретної країни, так і загалом у світі.






середа, 10 квітня 2024 р.

Підвищення кваліфікації

                    10 квітня 2024 року пройшла підвищення кваліфікації за видом "вебінар" на тему: "Ефективний урок хімії. Використання цифрових методів і прийомів під час навчання" на якому обговорювалося:

використання інтерактивних завдань на платформах Kahoot та Quizizz, вебквести на уроках хімії; 

субота, 6 квітня 2024 р.

7 квітня - Всесвітній день здоров'я

 

«Доброго здоров’я!» – так вітаються наші співвітчизники, а коли прощаються кажуть «Бувайте здорові!» , тобто бажають здоров’я і практично ніколи не замислюються скільки сенсу закладено у цих словах.

7 квітня кожного року відзначається Всесвітній день здоров’я. Свято заснували у 1950 році. Дата святкування обрана на честь прийняття Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1948 році.

Метою Всесвітнього дня здоров’я є наголошення на важливості здоров’я в нашому житті, залучення людства до вирішення фізичних й ментальних проблем, підвищення поінформованості про різноманітні захворювання, надання рекомендацій щодо поліпшення самопочуття і стану здоров’я, переконання до здорового способу життя.

Всесвітній день здоров’я має на меті привернути увагу світової спільноти до важливих проблем охорони здоров’я, з якими стикається людство.

КРОКИ ДЛЯ ТУРБОТИ ПРО ЗДОРОВʼЯ

понеділок, 1 квітня 2024 р.

Чисте довкілля

 

На сьогодні забруднення навколишнього середовища досягло критичної точки і ми все частіше чуємо слова «забруднення навколишнього середовища», «забруднення довкілля». Ми вже стали звикати до цих слів і продовжуємо свою бездіяльність.

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), у 2007 році вперше зображено вплив шкідливих факторів навколишнього середовища на конкретні хвороби та травми.

В доповіді ВООЗ “Профілактика хвороб за допомогою навколишнього середовища – оцінка тяжкості хвороб, викликаних навколишнім середовищем” зазначається, що 24% всіх хвороб у світі виникають та розвиваються через погані умови навколишнього середовища. Причому у дітей з цим пов’язано 33% всіх випадків захворювань!

Основні джерела забруднення довкілля:

неділя, 24 березня 2024 р.

Цікава інформація - nauka.ua

 ⚡️ Пересадка свинячих органів людям, чим пахнуть немовлята та нові найдорожчі ліки. Це наша підбірка найбільш важливих та цікавих новин науки за тиждень, посилання у коментарях nauka.ua

🐷  Цього тижня одразу два досягнення трансплантології були пов'язані з пересадкою органів від генетично модифікованих свиней людям. Спершу дослідники повідомили, що успішно трансплантували людині свинячу печінку. Щоправда, поки що людині зі смертю мозку. У другому випадку пацієнт отримав свинячу нирку, оскільки не міг чекати на людського донора

неділя, 17 березня 2024 р.

Підбірка найбільш важливих та цікавих новин науки

     ГМО-корова проти діабету, м'ясо пітона як їжа майбутнього, а самці ссавців виявились не такими вже й великими. Це наша підбірка найбільш важливих та цікавих новин науки за тиждень! Посилання у коментарях

🐮💉 Науковці створили генетично модифіковану корову, здатну давати молоко з людським інсуліном. Для цього вони ввели людський ген гормону в ембріон тварини. Одного літра такого молока достатньо для лікування діабетика протягом майже 2,5 років. Це відкриття може зробити виробництво інсуліну дешевшим і доступнішим
🫐 На одній з австралійських ферм виростили лохину із рекордно великими плодами, через що її внесли у Книгу рекордів Гіннеса. Одна її ягода була приблизно у 10 разів більша за звичайну, сягаючи 4 сантиметрів у ширину і 20,4 грама у вазі. Попередній рекорд належав іншій австралійській лохині з вагою у 16,2 грама

неділя, 10 березня 2024 р.

Куди зникають горобці 🐦?

🐦  Українське товариство охорони птахів оголосило 2024 рік - роком горобця хатнього.

Чому саме цей вид❓ 

☝️Горобець хатній іще доволі поширений у містах, але їх чисельність з кожним роком невпинно скорочується.

середа, 6 березня 2024 р.

День енергії рослин

 

Щорічно 7 березня світ відзначає актуальне та важливе свято – День енергії рослин (Plant Power Day). Подію започаткувала компанія з продажу рослинної продукції Alpro.

понеділок, 19 лютого 2024 р.

Засідання ОМО викладачів хімії, біології

             16 лютого 2024 р. відбулося он-лайн засідання методичного об’єднання викладачів викладачів хімії та біології ЗП(ПТ)О у Чернівецькій області.

Тема засідання: “Методична система формування здобувачів освіти теоретичних знань та практичних навичок”.

понеділок, 12 лютого 2024 р.

12/ 02 - день народження Чарльза Дарвіна

 


 Історія життя Дарвіна показує нам, що:

🔹оточення людини, особливо у дитинстві і юності, є надважливим (один дід і кузен - натуралісти, інший дід - художник, тато - лікар і фінансист, учені-наставники)

понеділок, 5 лютого 2024 р.

Інформація для учнів випускних груп

 Вступ-2024: все, що потрібно знати про проведення НМТ — дороговказ для абітурієнтів

    До Національного мультипредметного тесту залишається трохи менше пів року.



четвер, 25 січня 2024 р.

Всесвітній день екологічної освіти

 


26 січня кожного року відзначається Всесвітній день екологічної освіти, який був започаткований міжнародними організаціями.

Чому вогонь не просто горить?

 🔥Магія хімічних реакцій: чому вогонь не просто горить?      У сучасних умовах вимкнення світла це дуже актуальна тема, оскільки зараз люди...