Пам'ятник кристалічній решітці заліза
Серед
визначних пам'яток Бельгії присутні не тільки стародавні середньовічні замки
або культові споруди. Одним з головних символів бельгійської столиці і,
відповідно, основних визначних пам'яток, є Атоміум. Ця споруда для Брюсселя має
таке ж значення як Ейфелева вежа для Парижа, або статуя Свободи для Нью-Йорка.
Поряд з уже згаданої Ейфелевою вежею, Біг-Беном і рядом інших споруд входить до
числа головних визначних пам'яток Європи.
Бельгійський Атоміум це футуристичне спорудження, що несе приховане значення і символізує мирне використання атомної енергії. Атоміум побудований в 1958 році, з нагоди проведеної в Брюсселі Всесвітньої виставки. Це був період самого розпалу «холодної» війни і гонки озброєнь, коли боротьба між капіталістичної і соціалістичної системами велася у всіх сферах життєдіяльності. Пам'ятник мирного використання атомної енергії, спроектований знаменитим Ватеркейном, був символом якраз перемоги соціалізму в спробі приборкати атом. Атоміум після виставки був найбільш обговорюваним об'єктом в міжнародній пресі. У наш час його значення дещо забуті, але велич і краса пам'ятника залишилися на колишньому рівні.
Конструктивно Атоміум являє собою збільшену в 165 млрд. раз модель кристалічної решітки заліза, що складається з дев'яти атомів. Крім того, Бельгія має дев'ять провінцій, тому кількість структурних частин статуї має два пояснення. Атоміум довгий час був покритий шаром алюмінію, але після реконструкції алюміній був замінений на сталь. Висота всього пам'ятника становить 102 метри, а загальна вага - 2400 тонн - колосальна споруда! Дев'ять сфер, що символізують атоми заліза (або провінції Бельгії), мають діаметр 18 метрів кожна. Більше половини з сфер доступні для відвідування. Кожна з сфер з'єднана з іншими за допомогою сталевих труб, порожнистих всередині і приховують сходи, а центральна труба ще й ліфт, що дозволяє піднятися на верхню сферу Атоміума. Тут знаходиться оглядовий майданчик і ресторан.
З моменту заснування Атоміум повинен був простояти всього лише три роки, а потім його планували пустити під знесення. Це пов'язано було з тим, що космічний дизайн Атоміума ніяк не вписувався в міський ландшафт середньовічного міста з його готичними та барочними спорудами. Але згодом рішення було змінено, і Атоміум швидко перетворився з ізгоя в символ Брюсселя.
Інформація з сайта https://vsitury.com.ua/interestplace/1556?fbclid=IwAR1qZHjs-DnezdhO_RaKZi54nWiIny4bZcmmYE9YfPwjEdLvoy5Exk7SOPs